| Size | |
| C.ft | 11 cft |
| Litres | 280 |
| Gross Capacity | |
| Total Capacity | 280L |
| Freezer Capacity | 103.5 L |
| Refrigerator Capacity | 171.5 L |
| Net Capacity | |
| Total Capacity | 250 L |
| Freezer Capacity | 94 L |
| Refrigerator Capacity | 156 L |
| Basic Info | |
| Number of Doors | 2 |
| Door Lock | Yes |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Low Voltage Operation | Yes (150 V) |
| Direct Cool | Yes |
| Cabinet Capacity | |
| Width [mm] | 156 L |
| Height [mm] | 1440 |
| Depth [mm] | 470 |
| Ref Inner Capacity | |
| Width [mm] | 486 |
| Height [mm] | 784 |
| Depth [mm] | 425 |
| FRZ Inner Capacity | |
| Width [mm] | 480 |
| Height [mm] | 485.5 |
| Depth [mm] | 400.5 |
| Refrigerator Compartment | |
| Anti-moisture tube | Copper |
| Interior Lamp | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Beverage Bottle Bin | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Vegetable Crisper Cover | Transparent |
| Temperature Control | Adjustable Thermostat |
| Freezer Compartment | |
| Ice Scraper | 1 |
| Ice Cube Trays | 2 |
| Cooling System | |
| Auto Defrost Function | 5.5 kg/24hr |
| Freezing Capacity | 4.8 kg/24hr |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Foaming Agent | C-Petane |
| Refrigerant | R134a |
| Evaporator Type | Roll Bond |
| Condenser Type | Wire Type |
| Electrical Data | |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 0.9 A |
| Energy Consumption | 2.88 KWh/24h |
| Power Voltage | 120 W |
Refrigerators
Orient Refrigerator Marvel 280 Glass Door Freezer-on-Top 11 Cu Ft Grey
• 280 Liters (11 Cubic Feet)
• Thickest Door Insulation
• Instant Freezing (18 Mins)
• Low Voltage Startup: 120V
Rs. 78,000 Rs. 80,000
| Brand |
|---|
Based on 0 reviews
Be the first to review “Orient Refrigerator Marvel 280 Glass Door Freezer-on-Top 11 Cu Ft Grey”
You must be logged in to post a review.
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-368 IDB/IDR 




There are no reviews yet.