• 260 Liters (10 Cubic Feet)
• Thickest Door Insulation
• Instant Freezing (18 Mins)
• Low Voltage Startup120V
Specifications:
| Size | |
| C.ft | 10 cft |
| Litres | 260 |
| Gross Capacity | |
| Total Capacity | 260L |
| Freezer Capacity | 83.5 L |
| Refrigerator Capacity | 171.5 L |
| Net Capacity | |
| Total Capacity | 232 L |
| Freezer Capacity | 76 L |
| Refrigerator Capacity | 156 L |
| Basic Info | |
| Number of Doors | 2 |
| Door Lock | Yes |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Low Voltage Operation | Yes (150 V) |
| Direct Cool | Yes |
| Dimensions (WxHxD) | |
| Product Dimension | 574 X 570 X 1383 |
| Packaging Dimension | 625 x 625 x 1500 |
| Cabinet Capacity | |
| Width [mm] | 550 |
| Height [mm] | 1355 |
| Depth [mm] | 470 |
| Ref Inner Capacity | |
| Width [mm] | 486 |
| Height [mm] | 784 |
| Depth [mm] | 425 |
| FRZ Inner Capacity | |
| Width [mm] | 480 |
| Height [mm] | 403.5 |
| Depth [mm] | 400.5 |
| Weight | |
| Net Weight | 50.5 KG |
| Packaging Weight | 57.2 KG |
| Refrigerator Compartment | |
| Anti-moisture tube | Copper |
| Interior Lamp | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Beverage Bottle Bin | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Vegetable Crisper Cover | Transparent |
| Temperature Control | Adjustable Thermostat |
| Freezer Compartment | |
| Ice Scraper | 1 |
| Ice Cube Trays | 2 |
| Cooling System | |
| Auto Defrost Function | Yes |
| Freezing Capacity | 5.2 kg/24hr |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Foaming Agent | C-Petane |
| Refrigerant | R134a |
| Evaporator Type | Roll Bond |
| Condenser Type | Wire Type |
| Electrical Data | |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 0.9 A |
| Energy Consumption | 2.88 KWh/24h |
| Power Voltage | 120 W |
DAWLANCE Refrigerator 9173 WB Chrome FH 





There are no reviews yet.