| Size | |
| C.ft | 8 cft |
| Litres | 225 |
| Gross Capacity | |
| Total Capacity | 225L |
| Freezer Capacity | 0 |
| Refrigerator Capacity | 0 |
| Net Capacity | |
| Total Capacity | 0 |
| Freezer Capacity | 0 |
| Refrigerator Capacity | 0 |
| Basic Info | |
| Number of Doors | 2 |
| Door Lock | Yes |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Low Voltage Operation | Yes (150 V) |
| Direct Cool | Yes |
| Cabinet Capacity | |
| Width [mm] | 500 |
| Height [mm] | 1423.5 |
| Depth [mm] | 445 |
| Ref Inner Capacity | |
| Width [mm] | 425 |
| Height [mm] | 866 |
| Depth [mm] | 400 |
| FRZ Inner Capacity | |
| Width [mm] | 420 |
| Height [mm] | 400 |
| Depth [mm] | 380 |
| Refrigerator Compartment | |
| Anti-moisture tube | Copper |
| Interior Lamp | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Beverage Bottle Bin | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Vegetable Crisper Cover | Transparent |
| Temperature Control | Adjustable Thermostat |
| Freezer Compartment | |
| Ice Scraper | 1 |
| Ice Cube Trays | 2 |
| Cooling System | |
| Auto Defrost Function | Yes |
| Freezing Capacity | 4.8 kg/24hr |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Foaming Agent | C-Petane |
| Refrigerant | R134a |
| Evaporator Type | Roll Bond |
| Condenser Type | Wire Type |
| Electrical Data | |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 0.7 A |
| Energy Consumption | 2.76 KWh/24h |
| Power Voltage | 115 W |
Refrigerators
Orient Refrigerator Marvel 225 Glass Door Freezer-on-Top 8 Cu Ft Red
• 225 Liters (08 Cubic Feet)
• Thickest Door Insulation
• Instant Freezing (18 Mins)
• Low Voltage Startup 120V
Rs. 69,500 Rs. 72,000
| Brand |
|---|
Based on 0 reviews
Be the first to review “Orient Refrigerator Marvel 225 Glass Door Freezer-on-Top 8 Cu Ft Red”
You must be logged in to post a review.
Mitsubishi MR51- No Frost 






There are no reviews yet.